Teknoloji

Yıllardır aranan: Dünyanın içinde dev okyanus bulundu!

400 mil yerin altında ‘ringwoodit’olarak bilinen kayada depolanmış büyük bir su kaynağı olduğu ortaya çıktı.

Bilim adamları daha önce suyun manto kayasında sıvı, katı veya gaz olarak değil, dördüncü bir durum olan su olarak depolandığını keşfetmişlerdi.

‘Alt mantonun tepesindeki dehidrasyon erimesi’başlıklı bilimsel makalesinde yayımlandı ve bulguları sunuldu.

“BİLİMSEL İNSANLAR YILLARDIR BU KAYIP DERİN SUYU ARIYORLAR”

Jeofizikçi Steve Jacobsen “Ringwoodit suyu bir sünger gibi emer, ringwooditin kristal yapısında hidrojeni çekmesine ve suyu tutmasına izin veren çok özel bir şey vardır. Bu mineral, derin manto koşulları altında çok fazla su içerebilir.”söz konusu.

Keşfin arkasındaki ekibin bir üyesi olan Jacobsen, “Sanırım nihayet, yaşanabilir gezegenimizin yüzeyindeki büyük miktardaki sıvı suyu açıklamaya yardımcı olabilecek, Dünya’yı kapsayan bir su döngüsüne dair kanıtlar görüyoruz. Bilim adamları onlarca yıldır bu kayıp derin suyu arıyorlar.‘ ekledi.

Bilim adamları bu bulguları, o dönemdeki depremleri inceledikten ve sismometrelerin Dünya yüzeyinin altındaki şok dalgalarını tespit edebildiğini keşfettikten sonra elde ettiler.
Bu sayede, ringwoodite olarak bilinen kayanın içinde suyun hapsolduğunu tespit edebildiler.

Kaya sadece yüzde 1 su içeriyorsa, bu, Dünya yüzeyinin altında yüzey okyanuslarında bulunandan üç kat daha fazla su olduğu anlamına gelir.

KAYNAK: HABER7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu